loader

Alergia i jej rodzaje

Kot to miękkie, choć kapryśne zwierzątko? Z pszenicy wychodzą zawsze pyszne i pachnące bułeczki? Opalanie się i zabawa na słońcu to idealny sposób na spędzanie wakacji? Niestety, coraz więcej osób musi unikać kontaktu z kotem, pszenicą, czy słońcem. Wszystkiemu winna jest alergia.

 

Według danych Światowej Organizacji Alergii z roku na rok dramatycznie zwiększa się częstość występowania chorób alergicznych na całym świecie. Do tych chorób należą: astma oskrzelowa, nieżyt nosa, anafilaksja, alergia na leki, pokarmy i owady, wyprysk oraz pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy. Najszybciej rośnie liczba cierpiących na alergię – szczególnie wśród dzieci (1).

Czym jest alergia?

Najprostsza definicja alergii jest taka: to nadmierna, swoista odpowiedź immunologiczna na czynniki zewnętrzne (alergeny), która prowadzi do wystąpienia objawów chorobowych. Terminu “alergia” po raz pierwszy użył w 1906 roku Klemens von Pirqueta. To zlepek dwóch greckich słów: allos – “różne”, “zmienne” i ergos – “działanie”, “reakcja” (2).

 

Już sam termin wskazuje na to, że alergia jest bardzo kapryśnym i różnorodnym zjawiskiem. Alergia na kota, alergia na gluten czy alergia na trawy, to tylko wierzchołek góry lodowej, bo rodzajów uczuleń jest o wiele więcej. A dodatkowo mogą się one łączyć i mówimy wtedy o alergii krzyżowej.

Rodzaje alergii

W zależności od drogi przedostania się alergenu do organizmu możemy wyodrębnić:

  • alergię powietrznopochodną (wziewną),
  • alergię kontaktową,
  • alergię pokarmową (2).

 

Opierając się na widocznych objawach alergii rozpoznajemy:

  • postać skórną (atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy),
  • postać dotyczącą błon śluzowych (nieżyt nosa, nieżyt spojówek, astma i objawy ze strony układu pokarmowego) (2).

 

Najczęstsze rodzaje alergii wraz z alergenami, które je wywołują:

Alergia na pyłki – pyłki roślin to pierwsze zidentyfikowane alergeny. Biologicznie alergeny pyłków roślin są męską komórką rozrodczą, charakteryzującą się dużą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, dlatego tak bardzo męczą alergików. Najczęściej występuje alergia na trawy, ale chwasty i drzewa też potrafią nieźle dać w kość (2).

 

Alergia pokarmowa – wśród alergenów pokarmowych na pierwszym miejscu znajdują się: jaja kurze, mleko krowie, orzechy, zwłaszcza orzeszki ziemne, ryby i skorupiaki oraz zboża (szczególnie pszenica, bo zawiera albuminy, globuliny, gliadyny i gluteniny, które są odpowiedzialne za wywoływanie objawów alergii na gluten. Szacuje się, że na świecie  220-250 milionów ludzi może mieć alergię pokarmową (1, 2).

 

Alergia na zwierzęta – niestety, dla rosnącej liczby ludzi zwierzęta nie są najlepszymi przyjaciółmi, ale merdającymi ogonem lub mruczącymi siedliskami alergenów. Główne źródła alergenów różnią się w zależności od gatunku zwierzęcia. Mogą nimi być: wydzielina gruczołów łojowych lub potowych, mocz, ślina, surowica, naskórek lub sierść. Warto pamiętać, że np. w przypadku alergii na kota, to nie sierść jest alergenem, ale wydzielina znajdująca się w kociej ślinie i owłosieniu (2).

 

Współcześnie obserwuje się niepokojące zjawisko, czyli alergię krzyżową. Reakcje krzyżowe to połącznie się niektórych alergenów, co wywołuje u chorego mocniejsze lub niespotykane dotąd objawy. Dotychczas alergia krzyżowa następowała przez połączenie naturalnych alergenów, ale zanieczyszczenie środowiska i smog sprawiają, że np. pyłki roślin mieszają się z zanieczyszczeniami i powodują silniejsze reakcje alergiczne lub występowanie alergii u osób, które nigdy nie wykazywały objawów (1, 2).

 

Liczba chorych na alergię, szczególnie w ostatnich latach, stale rośnie. Problem nie dotyczy już tylko państw wysoko rozwiniętych, ale całego świata. Głównie przez zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie powietrza. Najlepszym sposobem przeciwdziałania alergii jest unikanie alergenu, ale np. w przypadku alergii na słońce, nie zawsze jest to możliwe. Podobnie rzecz ma się z alergią krzyżową, bo może ona wystąpić u osób, które wcześniej nie wykazywały objawów (1).

 

Przypisy:

  1. Pawankar R, Canonica G. W, Holgate S. T, Lockey R. F. Biała Księga Alergii Światowej Organizacji Alergii 2011-2012. Streszczenie wykonawcze. World Allergy Organization. 2011; s:1-13.
  2. Dadas-Stasiak E, Kalicki B, Jung A. Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii. Pediatria i Medycyna Rodzinna. 2010;6(2):92-99.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się