loader

Sprawdź jakie są główne objawy alergii u niemowląt

Podstawowym pokarmem niemowląt powinno być mleko matki. Niestety, nie zawsze matki mogą karmić swoje dzieci – powodów jest wiele. W takich przypadkach stosuje się mleka modyfikowane lub wcześniej rozszerza dietę malucha. Jednak coraz częściej mamy do czynienia z alergią pokarmową u niemowląt. Jak ją rozpoznać?

 

Ogólna definicja alergii mówi, że jest to nadmierna, swoista odpowiedź immunologiczna organizmu na czynniki zewnętrzne, która prowadzi do wystąpienia objawów chorobowych. Alergia pokarmowa to niepożądana reakcja organizmu po spożyciu pokarmów. Wywołują ją nieprawidłowo działające mechanizmy immunologiczne, tak samo jak w przypadku każdej innej alergii (1, 2).

Jak częsta jest alergia u niemowlaka?

Alergia u niemowląt występuje u 6-8% dzieci w pierwszym roku życia, a zaledwie u 1-2% dorosłych. Szeroko zakrojone badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) z lat 2006-2008 wskazują, że alergia pokarmowa występuje u około 13% dzieci w wieku 6-7 lat  i 11% dzieci w wieku 13-14 lat. To daje podstawy, aby sądzić, że alergia pokarmowa u niemowlaka występuje dlatego, że zaburzona jest prawidłowa odpowiedź immunologiczna na białka zawarte w spożywanych pokarmach. W ostatnich latach lekarze obserwują wzrost liczby dzieci cierpiących na alergię pokarmową.  (1, 2).

 

Dlaczego niemowlęta i dzieci cierpią na alergię pokarmową? Wynika to z nałożenia się na siebie wielu czynników: genetycznych, środowiskowych oraz wspomagających (zaliczamy do nich przede wszystkim niedojrzałość lub choroby przewodu pokarmowego oraz wrodzone i nabyte defekty immunologiczne. Ryzyko wystąpienia alergii u niemowląt jest większe u dzieci z rodzin obciążonych chorobą atopową (3).

 

Za 90% przypadków alergii pokarmowej u niemowląt i dzieci odpowiada zaledwie kilka alergenów:

 • mleko krowie,
 • jajka,
 • orzechy,
 • soja,
 • pszenica,
 • ryby i owoce morza (1).

Objawy alergii pokarmowej u niemowląt

W 70% przypadków objawy alergii pokarmowej u niemowląt obejmują wiele narządów, a im dziecko młodsze, tym objawy są bardziej złożone i trudne do jednoznacznej oceny przez specjalistę. Najczęstsze objawy alergii pokarmowej u niemowląt:

 • zapalenie odbytnicy lub jelita grubego,
 • enteropatia – zapaleniu jelita cienkiego, zmniejszeniu jego zdolności absorpcyjnej i zwiększeniu przepuszczalności,
 • enterocolitis – choroba przewodu pokarmowego, która jest zwykle powikłaniem niedotlenienia płodu, niedokrwienia albo czynników zakaźnych, nakładających się na niedojrzałość mechanizmów obronnych dziecka,
 • GER (refluks żołądkowo-przełykowy),
 • kolka,
 • nudności i wymioty,
 • ból brzucha,
 • biegunka,
 • eozynofilowe zapalenie przełyku, żołądka, jelit (2).

 

Warto pamiętać, że objawy alergii pokarmowej u niemowląt to zwykle dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które mijają w drugim półroczu życia dziecka. W 7-12 miesiącu życia dominują objawy wyprysku niemowlęcego. Schorzenia występujące po okresie niemowlęcym to: OAS, celiakia, zaparcia. W 2-3 roku życia występuje przede wszystkim astma wczesnodziecięca, w 4-7 roku życia zaczyna rozwijać się alergiczny nieżyt nosa ze szczytem zachorowań w wieku młodzieńczym. W 8-14 roku życia dominuje astma oskrzelowa i alergiczny nieżyt nosa (2, 3).

 

W jaki sposób można leczyć alergię pokarmową u niemowlaka? Według obecnego stanu wiedzy najbardziej skuteczna jest dieta eliminacyjna. Polega ona na wyeliminowaniu z pożywienia chorego dziecka jednego lub wielu nietolerowanych składników pokarmowych. Niestety, praktyka ostatnich lat pokazuje, że nawet niemowlęta karmione wyłącznie piersią mogą wykazywać reakcje alergiczne w kontakcie z alergenami pokarmowymi, a wtedy dieta eliminacyjna nie będzie skuteczna. Aktualnie prowadzone są badania nad korzystnym wpływem probiotyków w leczeniu i prewencji alergii na pokarmy (2, 3).

 

Przypisy:

 1. Dadas-Stasiak E, Kalicki B, Jung A. Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii. Pediatria i Medycyna Rodzinna. 2010;6(2):92-99.
 2. Wąsowska-Królikowska K. Alergia pokarmowa. Przegląd Alergologiczny. 2004;1(2):49-51.
 3. Nowak P. Alergia pokarmowa u dzieci. Farmaceutyczny Przegląd Naukowy. 2007;2:22-27.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się