loader

Poznaj najważniejsze przyczyny astmy

Astma oskrzelowa - objawy oraz przyczyny

Pacjenci bardzo często przychodzą do lekarzy pierwszego kontaktu, ponieważ są zaniepokojeni tym, że w ich przypadku może rozwijać się astma. Czytają w Internecie różne artykuły na ten temat, dotyczące np. objawów choroby i wiele z nich zauważają u siebie. Kiedy rzeczywiście możemy mówić o astmie i jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?

Astma oskrzelowa – objawy u dorosłych

Astma jest poważną chorobą, ponieważ ma charakter przewlekły. Jest to pewnego rodzaju zapalenie dróg oddechowych, które doprowadza do nadreaktywności oskrzeli, w czego wyniku pojawia się duszność, świszczący oddech, kaszel, a czasami również ucisk w klatce piersiowej. Napady astmy z powyższymi objawami zazwyczaj pojawiają się w nocy lub nad ranem. Choroba dotyczy znacznej ilości naszego społeczeństwa, ponieważ szacuje się, że cierpi na nią aż 6% dorosłych osób (1).

Astma oskrzelowa – przyczyny powstawania choroby

W momencie napadu astmy dochodzi do zwężenia oskrzeli poprzez skurcz mięśni zlokalizowanych w ścianie oskrzeli. Taki skurcz pojawia się zbyt często i jest on zdecydowanie za mocny – w porównaniu do osób niecierpiących na tę chorobę.

 

Za główną i podstawową przyczynę astmy uznaje się stan zapalny w oskrzelach. Ma on przewlekły charakter. Oskrzela stają się bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, a po pewnym czasie dochodzi do przerostu mięśni zlokalizowanych w ich ścianach. W efekcie osoby cierpiące na astmę mają przede wszystkim problem z wydychaniem powietrza, który najbardziej widoczny jest podczas napadu duszności (2).

 

Jak widać, przyczyny powstawania astmy oskrzelowej są poważne. Niektórzy pacjenci zastanawiają się, czy do ich choroby mogły doprowadzić częste zapalenia oskrzeli, na które kiedyś zapadali.

Astma oskrzelowa – czy jedną z przyczyn mogą być przebyte zapalenia oskrzeli?

Niestety na ten moment lekarze nie mogą jednoznacznie powiedzieć, czy np. częste zapalenia oskrzeli, których pacjent doświadczał w wieku dziecięcym, mogły stanowić przyczynę astmy. Badania nie dały jasnych wyników w tym aspekcie i wciąż nie jest wiadome, czy powtarzające się zakażenia realnie doprowadzają do omawianej choroby (3).

Czy astmę odczuwa się przez cały dzień?

Objawy astmy oskrzelowej u dorosłych nie muszą pojawiać się cały czas. Najczęściej występują w nocy lub nad ranem i poza epizodami napadów astmy, ogólnie pacjent może czuć się dobrze. Duszność wydechowa często dotyka chorych w momencie, w którym są narażeni na czynniki zaostrzające chorobę, jak np. alergeny, wysiłek fizyczny, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku (smog) i w dymie tytoniowym. W wielu przypadkach wyłącznym objawem choroby jest uciążliwy suchy kaszel i problemy z oddychaniem, natomiast u osób z typową astmą alergiczną mogą dojść także inne objawy alergiczne (np. skórne). Innymi, równie istotnymi czynnikami sprzyjającymi chorobie są czynniki środowiskowe, jak kurz, roztocza, pyłki czy czynniki zawodowe, na które narażeni są niektórzy pracownicy (1).

 

Astma należy do uciążliwych chorób, dlatego każdy, kto ją u siebie podejrzewa, powinien udać się do lekarza na konsultację. Warto pamiętać, że obecnie mamy dostęp do wielu nowoczesnych leków, które zmniejszają nieprzyjemne objawy choroby. Niektóre z nich można stosować doraźnie – np. podczas napadu duszności.

Jakie są najczęściej zalecane leki na astmę oskrzelową?

Leki na astmę mogą mieć postać tabletek, które stosuje się cały czas lub leków inhalujących, przyjmowanych głównie w momencie pogorszenia się samopoczucia. Należy również zauważyć, że poza farmakoterapią drugim ważnym sposobem leczenia jest podejmowanie regularnego wysiłku fizycznego, np. o małej intensywności, jak spacery czy jazda na rowerze.

 

Astma oskrzelowa jest często diagnozowana u dorosłych. Jednak dzięki temu jest to jedna z lepiej zdiagnozowanych chorób, którą można leczyć skutecznymi i nowoczesnymi lekami. Wiele z nich jest wydawanych na receptę i refundowanych, ponieważ jest to choroba przewlekła.

 

Źródła:

(1) Medycyna Praktyczna – astma, dr n. med. Magdalena Twardowska, https://astma.mp.pl/lista/66182,objawy-astmy-oskrzelowej, data dostępu: 11.07.2018r.

(2) Medycyna Praktyczna – astma, dr med. Filip Mejza, https://astma.mp.pl/wszystkooastmie/cowartowiedziec/45791,astma, data dostępu: 11.07.2018r.

(3) Medycyna Praktyczna – astma, lek. med. Iwona Witkiewicz, https://astma.mp.pl/lista/61839,czy-czeste-zachorowania-na-zapalenie-oskrzeli-moga-byc-przyczyna-zachorowania-na-astme, data dostępu: 11.07.2018r.

 

 

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się