loader

Astma u dziecka – jak wykryć chorobę?

Astma oskrzelowa, czyli przewlekła choroba dróg oddechowych, jest coraz częściej diagnozowana u dzieci. Pediatrzy, którzy podejrzewają, że mały pacjent może być właśnie astmatykiem, najczęściej bardzo szybko kierują go na spirometrię. Na czym polega to badanie, jaką inną diagnostykę się przeprowadza i jak wygląda leczenie choroby? 

Astma – badania, które trzeba przeprowadzić 

Jak już wyżej wspomniano, podstawowym badaniem, jakie trzeba przeprowadzić przed postawieniem diagnozy jest spirometria. U dzieci jest bardzo często wykonywana, nie tylko ze względu na to, że daje dokładne wyniki, ale również dlatego, że jest łatwa do przeprowadzenia, a jak wiadomo, dzieci zazwyczaj podczas badań nie chcą współpracować. 

Astma – leczenie 

Astma oskrzelowa może być powodowana przez różne czynniki – jej pochodzenie nie jest jeszcze do końca poznane. Można jednak wymienić rzeczy, które często do niej doprowadzają, a są to przede wszystkim różnego rodzaju alergie, bierne palenie czy częste przechodzenie infekcji wirusowych (1). 

 

Sposób leczenia astmy jest zawsze dostosowywany do konkretnego przypadku. Najczęściej stosuje się leki wziewne w postaci inhalatorów, które podaje się zarówno regularnie, jak i podczas napadów astmy. 

 

Leczenie astmy często rozpoczyna się od ustalenia z pacjentem nie tylko rodzaju podawanych leków, ale również zasad postępowania. Lekarze zazwyczaj rozpisują plan, w którym zamieszczają informacje o tym, w jaki sposób stosować leki, kiedy można dokonywać samodzielnych modyfikacji, w jakich sytuacjach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza oraz jak postępować w przypadku zaostrzenia objawów choroby. Plan ma zazwyczaj formę pisemną i jest niezwykle przydatny nie tylko dla rodziców małych astmatyków, ale także osób starszych i tych, którzy po raz pierwszy w życiu spotykają się z tą chorobą i jeszcze nie mają wiedzy, jak powinno przebiegać właściwe leczenie (2).  

Spirometria – normy 

Badanie spirometryczne należy do głównych sposobów diagnozowania astmy oskrzelowej. Jest bardzo popularnym badaniem, ponieważ doskonale obrazuje pracę płuc. W trakcie badania lekarz może ocenić objętość płuc pod względem wdychanego i wydychanego powietrza.  

Samo badanie jest bardzo proste – polega na oddychaniu przez specjalny ustnik. Spirometrię u dzieci i dorosłych można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy to tzw. spirometria podstawowa, a drugi – spirometria po podaniu leku rozkurczającego oskrzela. 

Po wykonaniu spirometrii u dziecka można sprawdzić, czy występuje tzw. obturacja oskrzeli, która jest głównym objawem astmy. Trzeba jednak wiedzieć, że takie same symptomy mogą świadczyć też o innych chorobach. Punktem odróżniającym, czy mamy do czynienia z astmą czy nie, może być to, czy czynność płuc jest zmienna. U astmatyków bardzo często można zauważyć, że w okresie nasilonych objawów choroby wyniki są złe, a w pozostałym czasie prawidłowe. Lekarze, aby postawić końcową diagnozę często też sugerują się tym, czy podawane leki dają dobre efekty lecznicze. Gdy widać poprawę, to można z jeszcze większym prawdopodobieństwem podejrzewać astmę. Warto również wiedzieć, że zdiagnozowani astmatycy w ciągu swojego życia mogą być często poddawani badaniom spirometrycznym, ponieważ pozwalają one określić, czy leczenie choroby jest prawidłowe i efektywne (3).  

Główną przyczyną astmy jest przedłużający się stan zapalny w oskrzelach, w wyniku którego dochodzi do skurczu. W efekcie może dojść do przerostu mięśni ścian oskrzeli, co powoduje przede wszystkim trudności z wydychaniem powietrza. Duszności występujące podczas napadów astmy są bardzo uciążliwe dla pacjenta, dlatego zawsze wtedy, gdy podejrzewamy taką chorobę, to należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby postawił diagnozę i zaproponował skuteczne leczenie, które znacząco poprawia samopoczucie astmatyka (4). 

Prawidłowe leczenie astmy daje bardzo szybko odczuwalną poprawę. Chory przede wszystkim może błyskawicznie zwalczyć duszność podczas napadu choroby oraz ogólnie poprawić swoje samopoczucie i wydolność organizmu. 

 

Źródła: 

(1) Medycyna Praktyczna – Pediatria, https://pediatria.mp.pl/choroby/ukladoddechowy/138095,astma-oskrzelowa-u-dzieci, data dostępu: 08.06.2018

(2) Medycyna praktyczna – Astma, https://astma.mp.pl/leczenie/49657,leczenie-astmy-zasady, data dostępu: 06.08.2018

(3) Medycyna praktyczna – Astma, https://astma.mp.pl/badania/45990,spirometria-u-chorych-na-astme, data dostępu: 06.08.2018

(4) Medycyna Praktyczna – Astma, https://astma.mp.pl/wszystkooastmie/cowartowiedziec/45791,astma, data dostępu: 06.08.2018

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się