loader

Bierne palenie – czy rzeczywiście jest tak bardzo szkodliwe?

Trudno jest zachować zdrowe płuca, jeśli nałogowo pali się papierosy, ale czy tak samo możemy powiedzieć, jeśli ktoś jest tylko biernym palaczem? Jak bardzo szkodliwe jest przebywanie w dymie tytoniowym i jakie konsekwencje zdrowotne to za sobą niesie? 

Dym tytoniowy jest niezwykle szkodliwą substancją, która zawiera nawet kilka tysięcy niebezpiecznych substancji chemicznych. Prawie wszystkie z nich działają bardzo szkodliwie na zdrowie człowieka. Najbardziej niebezpieczna jest nikotyna, metale ciężkie i węglowodory aromatyczne o właściwościach rakotwórczych. Właśnie dlatego dym tytoniowy uznawany jest za truciznę (1). 

 

Bierne palenie – co to znaczy? 

Mianem „biernego palacza” określamy osobę, która sama nie pali papierosów, ale przebywa w dymie tytoniowym. Jest narażona na wdychanie szkodliwych substancji chemicznych wydostających się do atmosfery w wyniku spalania papierosa (3).  

 

Palenie a choroby płuc – jaka jest między nimi zależność? 

Papierosy są odpowiedzialne za rozwój raka płuc i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Doprowadzają też do zawału serca, udaru mózgu i powstania nadciśnienia tętniczego. Czasami z powodu nałogowego palenia papierosów pacjenci doznają martwicy kończyn, w której wyniku niezbędne jest wykonanie amputacji. Ilość chorób powodowanych przez papierosy jest tak duża, że co roku szacuje się, iż z tego powodu umiera nawet 100 000 osób (1). 

Dym tytoniowy jest także bardzo niebezpieczny dla jeszcze nienarodzonych dzieci. Kobiety ciężarne palące papierosy muszą mieć świadomość tego, że substancje chemiczne zawarte w dymie zawsze przenikają do płodu. Nawet jeśli kobieta sama nie pali papierosów, ale jest biernym palaczem, to jej nienarodzone dziecko jest także bardzo narażone na powikłania powodowane przez substancje z dymu tytoniowego (1). 

 

Konsekwencje palenia tytoniu

Czynne lub bierne palenie nie jest bez znaczenia dla stanu naszego zdrowia. Pod względem medycznym doprowadza do chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zwiększa ryzyko rozwoju raka złośliwego. Dodatkowo powoduje wystąpienie chorób układu oddechowego, a także w dużym stopniu przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę (2). 

 

Jak zadbać o zdrowe płuca? 

Podstawową rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, żeby zadbać o zdrowie naszych płuc, jest rzucenie palenia i unikanie przebywania w zadymionym pomieszczeniu. Dodatkowo warto zadbać o środowisko, w którym żyjemy. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, w którym ogólnie jest bardzo zanieczyszczone powietrze, to dobrym rozwiązaniem jest noszenie masek antysmogowych i używanie w domu oczyszczaczy powietrza. Wskazana jest także regularna aktywność fizyczna, która mobilizuje płuca i układ krwionośny do pracy. 

 

Bierne palenie a astma? 

Palenie papierosów oraz przebywanie w zadymionych pomieszczeniach jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na astmę. Astmatycy maja bardzo wrażliwe oskrzela, ponieważ ich nabłonek jest uszkodzony. W wyniku wdychania dymu tytoniowego dochodzi do niebezpiecznej nadreaktywności oskrzeli. Dodatkowo powstaje niebezpieczeństwo, że dojdzie do przerostu gruczołów w ścianach oskrzeli, co zmniejsza ich światło. W efekcie powstaje nieodwracalna obturacja dróg oddechowych (4). 

 

Jak rzucić palenie? 

Osoby nałogowo palące papierosy, które chcą rozstać się z nałogiem, bardzo często obawiają się, że im się to nie uda. Jeśli jednak uświadomią sobie szkodliwe skutki biernego lub czynnego palenia, to zauważą, że rzucenie papierosów jest jedyną słuszną drogą. W celu znalezienia pomocy powinny udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który może zalecić im przyjmowanie specjalnych środków pomagających w rzucaniu palenia lub skieruje ich do specjalnych ośrodków specjalizujących się w pomocy osobom, które chcą uwolnić się od dymu tytoniowego. Należy pamiętać także o tym, że nie zawsze pierwsza próba rzucenia palenia będzie tą ostatnią. Nie należy zniechęcać się niepowodzeniami tylko próbować ponownie, bo każdy dzień bez papierosa jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. 

 

Źródła: 

(1) Medycyna Praktyczna – Pediatria, https://pediatria.mp.pl/pielegnacja/52427,ochrona-przed-dymem-tytoniowym, data dostępu: 02.08.2018

(2) Medycyna Praktyczna – Psychiatria, https://psychiatria.mp.pl/uzaleznienia/70084,uzaleznienie-od-nikotyny, data dostępu: 03.08.2018

(3) Medycyna Praktyczna – Uzależnienia, Elżbieta Puścińska, Małgorzata Bała, Dorota Górecka, https://uzaleznienia.mp.pl/ekspert/show.html?id=71108, data dostępu: 03.08.2018

(4) Medycyna Praktyczna – Astma, https://astma.mp.pl/wszystkooastmie/cowartowiedziec/46075,astma-u-palaczy, data dostępu: 03.08.2018

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się