loader

Co się stanie z Twoim organizmem, kiedy rzucisz palenie

Jeśli palisz papierosy od pewnego czasu, możesz zastanawiać się, czy warto to rzucić. Być może chęć palenia czy uzależnienie od nikotyny zniechęcają Cię do myślenia o tym i podejmowania prób. Możesz sądzić, że pewne szkody już i tak są wyrządzone „a na coś trzeba umrzeć”. 

Nie jest to jednak prawda! Twoje ciało ma niesamowite zdolności regeneracji, a pierwsze korzyści z rzucenia palenia odczujesz szybciej niż myślisz - już po 20 minutach od ostatniego papierosa. Dowiedz się, jak Twoje ciało będzie się leczyło z każdą chwilą bez nałogu i stwórz plan jak rzucić palenie

 

Pierwsze 20 minut. [1] 

Twoje zdrowie zdąży się poprawić szybciej niż zajmie Ci obejrzenie odcinka ulubionego serialu komediowego. Po 20 minutach tętno (częstość bicia serca) i ciśnienie spadną do normy, co zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca. Z kolei Twoje ręce i stopy przestaną być zimne dzięki poprawie krążenia. 

 

Po 8. godzinach. [1] 

Zakładając, że ostatniego papierosa wypalisz tuż przed rozpoczęciem dnia pracy, po wyjściu z niej stężenie tlenku węgla we krwi będzie niższa o połowę. Czy to ważne? Tak, ponieważ tlenek węgla jest związkiem chemicznym, znajdującym się w papierosach, który zmniejsza ilość tlenu we krwi. Powoduje to liczne problemy od mięśni aż po mózg, ponieważ tlen jest niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania. Tlenek węgla możesz znać również jako czad, cichego zabójcę, który jako bezwonny i bezbarwny gaz truje ludzi ogrzewających się gazem. 

8 godzin to również czas, po którym przyda się wiedza, jak rzucić palenie. Wtedy odzywa się tęsknota za papierosem i bez wcześniejszego przygotowania możesz wrócić do nałogu i zaprzepaścić korzyści z rzucenia palenia

 

Po 12. godzinach. [1] 

Po powrocie z pracy i wykonaniu domowych obowiązków, czas na odpoczynek – nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego serca. Poziom tlenku węgla jest już tak niski, jak u osób niepalących, więc serce nie musi tak intensywnie pracować, aby organizm był nasycony tlenem. 

 

Po 24. godzinach. [2] 

Już po pierwszej dobie od rzucenia palenia, ryzyko zawału serca zaczyna spadać.  

Palenie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej poprzez zmniejszenie „dobrego cholesterolu” zwanego HDL. Taki stan zniechęca do ćwiczeń, które są niezbędne dla zdrowego serca. Palenie podwyższa również ciśnienie i zwiększa ryzyko zakrzepów, mogąc prowadzić do udaru mózgu. 

W tym krótkim czasie zwiększy się również ilość tlenu we krwi, co sprawi, że łatwiej będzie spacerować, biegać czy ćwiczyć. 

 

Po 48. godzinach – palenie a astma. [1] 

Minęły dwa dni od skończenia nałogu – nagródź się więc czymś smacznym. Dlaczego? Twoje zmysły smaku i węchu wyostrzą się, ponieważ zakończenia nerwowe zaczną się regenerować. Teraz masz szansę poczuć, jak smakuje i pachnie dana potrawa. 

Twoje ciało jest zajęte sprzątaniem. Płuca oczyszczają się ze śluzu i zanieczyszczeń dostarczonych przez papierosy. Twoje ciało jest już wolne od nikotyny. Jednak może wiązać się to z zaostrzeniem objawów astmy, jeśli ją masz. To zniechęcające, ale jest to całkowicie normalne i nie potrwa długo – najwyżej dobę. Możesz poruszyć ze swoim lekarzem temat palenie a astma i przygotować się na ten dzień, aby ominąć przykrych niespodzianek. 

Wskazówki dotyczące tego, jak rzucić palenie niech dalej będą Twoim drogowskazem. Idź do kina albo sklepu, gdzie nie można palić. Skorzystaj ze wsparcia niepalących znajomych i członków rodziny, bo bierne palenie może zachęcić Cię do sięgnięcia do papierosa. 

 

Po 72. godzinach – palenie a astma. [3] 

W ciągu trzech dni od rzucenia palenia będzie Ci łatwiej oddychać. Dzieje się tak, ponieważ oskrzela wewnątrz płuc rozluźniły się i otworzyły. Ułatwia to wymianę pomiędzy tlenkiem węgla a tlenem. 

Dodatkowo wzrasta objętość płuc, czyli możliwość napełnienia płuc powietrzem. Możesz brać głębsze oddechy i wydychać więcej powietrza niż jeszcze trzy dni temu. 

 

Po dwóch tygodniach. [3] 

Według Uniwersytetu w Michigan wydolność płuc wzrasta o 30%. Pora na uprawianie sportu – nie możesz już wymówić się zadyszką. 

 

Po miesiącu. [3] 

Wystarczy 30 dni, aby doświadczyć wielu zalet rzucenia palenia. Jednym z nich jest więcej energii. Możesz również zauważyć, że zmniejszają się skutki uboczne nałogu, takie jak zatkanie zatok czy brak tchu w trakcie ćwiczeń. 

Dodatkowo zaczynają odrastać rzęski w płucach, które dbają o ich zdrowie. Temat palenie a choroby płuc coraz mniej Cię dotyczy. Rzęski pomagają zmniejszyć nadmiar śluzu i chronią przed infekcjami bakteryjnymi. 

 

Po trzech miesiącach. [3] 

Po upływie 90 dni od zapalenia ostatniego papierosa, u kobiet poprawia się płodność oraz zmniejsza się ryzyko przedwczesnego porodu. 

 

Po sześciu miesiącach. [3] 

W tym okresie wielu ludzi dostrzega, że w czasie stresujących zdarzeń nie mają już ochoty na papierosy. Szkodliwy nawyk zniknął, wiesz już jak rzucić palenie i możesz opowiadać o tym innym osobom. Zmniejsza się też mokry kaszel palacza. Dzieje się tak, ponieważ drogi oddechowe nie są w już w ciągłym stanie zapalnym, spowodowanym dymem i substancjami smolistymi w papierosach. Uważaj jednak na bierne palenie! 

 

Po dziewięciu miesiącach. [2] 

Płuca są już o wiele zdrowsze. Delikatne rzęski w płucach, które zaczęły się regenerować osiem miesięcy temu, zdążyły już odrosnąć. W związku z tym możesz dostrzec, że temat palenie a choroby płuc coraz rzadziej Cię dotyczy – oto kolejna z korzyści z rzucenia palenia

 

Po roku od rzucenia palenia. [2] 

Ryzyko choroby serca spadło o połowę. 

 

Po trzech latach. [3] 

Ryzyko zawału serca jest takie jak u osoby niepalącej. 

 

Po pięciu latach – palenie a choroby płuc.[1][3] 

Prawdopodobieństwo udaru mózgu i raka szyjki macicy wróciło do normy. Z kolei częstość występowania nowotworu płuc, jamy ustnej, gardła, przełyku i pęcherza spadła o połowę.  

 

Po dziesięciu i piętnastu latach. [2][3] 

Po 10 latach prawdopodobieństwo nowotworu trzustki znacznie spada. 

Po 15 latach ryzyko zawału serca i udaru mózgu jest takie samo jak u osoby niepalącej. 

 

Literatura: 

[1] C. DerSarkissian “What Happens to Your Body When You Quit Smoking?” Link do publikacji: https://www.webmd.com/smoking-cessation/what-happens-body-quit-smoking#1 Data dostępu: 04.08.2018 r. 

[2] T.J. Legg „What happens after you quit smoking?” Link do publikacji: https://www.medicalnewstoday.com/articles/317956.php Data dostępu: 04.08.2018 r. 

[3] D. Sullivan „What Happens When You Quit Smoking?” Link do publikacji: https://www.healthline.com/health/what-happens-when-you-quit-smoking#-hours Data dostępu: 04.08.2018 r. 

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się