loader

Czy astma jest chorobą dziedziczną?

 Jeżeli wśród najbliższych krewnych, ktoś jest astmatykiem, alergikiem lub cierpi na atopowe zapalenie skóry, ryzyko zachorowania dziecka jest dość duże.  Co ciekawe, choroba może być zależna od płci. Astma u dzieci częściej rozwija się u chłopców, wśród dorosłych zaś u kobiet. Jeśli oboje rodzice są zdrowi, ryzyko zachorowania szacuje się poniżej 5-10% 3.  Wówczas, gdy dziecko odziedziczyło skłonności do choroby jaką jest astma, objawy pojawiają się najdalej w wieku przedszkolnym.

Które geny odpowiadają za astmę?

Nie istnieje gen wywołujący tę chorobę, jednak w wyniku badań, wyróżniono kilka grup genów, które zwiększają ryzyko powstania astmy.

  • gen odpowiedzialny za nadreaktywność oskrzeli - zwiększa prawdopodobieństwo występowania stanów zapalnych w obrębie oskrzeli
  • gen mający wpływ na system immunologiczny organizmu
  • gen związany z produkcją przeciwciał IgE

Wpływ dziedziczenia na przebieg i leczenie astmy

Fakt odkrycia czynnika genetycznego w rozwoju tej choroby, nie wywiera niestety bezpośredniego wpływu na samo leczenie astmy oskrzelowej. Na chwilę obecną daje jednak pewne możliwości przewidywania i zapobiegania ostrym objawom. Dzięki szczegółowemu wywiadowi rodzinnemu lekarz jest w stanie zbudować sobie obraz przebiegu choroby lub szybciej postawić poprawną diagnozę i rozpocząć skuteczną terapię.

Astma u dzieci jest chorobą złożoną, zależną od wielu różnych czynników. Wiedząc o obciążeniu genetycznym, lekarz oraz rodzice zyskują świadomość tego, jak bardzo powinni zadbać o środowisko w jakim rozwija się maluch. 

Kto może zachorować na astmę?

Nie ma jednego profilu osoby z potencjalnym zagrożeniem. Obciążenie genetyczne może zwiększać ryzyko, jednak nie przesądza o rozwoju jednostki chorobowej. Również brak przypadków astmy, czy alergii w rodzinie, nie wyklucza prawdopodobieństwa zachorowania. Mieszkanie w centrum dużego miasta, brak ruchu, dieta uboga w owoce i warzywa oraz częste sięganie po antybiotyki zawsze mogą spowodować rozwój astmy.

Niezależnie od historii chorób w rodzinie, jako rodzice musimy dbać o to, by dziecko miało kontakt ze świeżym powietrzem, codzienną dawkę ruchu i zdrowo się odżywiało. Zmniejszamy dzięki temu ryzyko zachorowania nie tylko na astmę, ale i wiele innych przypadłości charakterystycznych dla czasów w jakich przyszło nam żyć.

 

źródła:

1. http://www.totylkoastma.pl/biblioteka/kto-choruje-na-astme,2.html

2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladoddechowy/138095,astma-oskrzelowa-u-dzieci

3. http://www.totylkoastma.pl/biblioteka/kto-choruje-na-astme,2.html

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się