loader

Duszności, a nerwica - Co mają ze sobą wspólnego?

Przewlekły lub bardzo silny stres może doprowadzić do pojawienia się różnych objawów, jak np. trudności z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, ból brzucha czy mrowienie kończyn. Są to wyjątkowo niepokojące symptomy, szczególnie te związane z oddychaniem, ponieważ chory ma wrażenie że zaraz może się udusić lub zemdleć.

Kilka słów o nerwicy

Bardzo często diagnozowaną chorobą w naszym społeczeństwie jest nerwica. Stanowi ona efekt nierozwiązanych problemów zewnętrznych, z którymi pacjent nie jest w stanie sobie poradzić. Na tę przypadłość może cierpieć nawet 8 milionów Polaków.

Trzeba powiedzieć, że choć nerwica jest chorobą dotyczącą psychiki, to dotyka również ciała pacjenta, dając szereg nieprzyjemnych objawów, które dodatkowo są źródłem stresu, co potęguje dolegliwości. Należy podkreślić, że choroby nie można bagatelizować, bo nieleczona może trwać latami.

Czy duszność jest objawem nerwicy?

Duszność to nieprzyjemne wrażenie, że mamy problem z prawidłowym oddychaniem. Wydaje nam się, że brakuje nam powietrza, co czasem doprowadza do wzmożonego wysiłku mięśni oddechowych (1).

Co doprowadza do powstania duszności?

Patrząc praktycznie na uczucie duszności, można określić, że jej głównymi przyczynami są: oddziaływania czynników psychogennych, wzrost aktywności ośrodka oddechowego, zwiększenie częstości oddechów, zwiększenie oporu płuc (1).

Jak widać, jedną z głównych przyczyn duszność jest problem natury psychicznej, którym może być również nerwica. Wtedy zazwyczaj mamy do czynienia z dusznością bez głodu tlenowego, podczas której wyróżniamy podrażnienie ośrodków oddechowych w rdzeniu przedłużonym, co jest powodowane przed toksyny endogenne, egzogenne, leki lub zaburzenia nerwicowe (1).

Duszność a nerwica – leczenie

Pacjenci mający wrażenie duszności, po konsultacji lekarskiej dostają specjalistyczne zalecenia i są kierowani na dalszą diagnostykę. W przypadku podejrzenia nerwicy należy zastosować nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również psychoterapię i poinstruować pacjenta o sposobach redukcji codziennego stresu i sprawdzonych metodach na relaks. Dodatkowo niezbędne jest sprawdzenie, czy duszność nie jest przypadkiem spowodowana schorzeniami układu oddechowego. Bez wyleczenia nerwicy nie można oczekiwać, że jej objawy, jak np. duszność, samoistnie ustąpią.

Inne przyczyny duszności

Nie tylko choroby układu oddechowego lub problemy psychiczne mogą objawiać się dusznością. Bardzo często taki symptom występuje także w przypadku schorzeń układu krążenia, chorób klatki piersiowej i mięśni, problemów z prawidłowym funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego czy w wyniku tymczasowego zwiększonego zapotrzebowania organizmu na tlen (np. podczas wysiłku fizycznego lub przebywania w górach).

Duszność i nerwica, czyli duszność psychogenna

Lekarze zgodnie twierdzą, że diagnozowanie duszności w przypadku nerwicy jest problematyczne. Nawet bardzo ostre napady duszności nie mogą przecież całkowicie wykluczyć innych podstaw problemów z oddychaniem. Jednak jak wynika z wywiadów przeprowadzanych z pacjentami cierpiącymi na zdiagnozowaną nerwicę, w ich przypadku duszność wygląda dość charakterystycznie. Przede wszystkim są to kłopoty z głębokim oddychaniem czyli z nabraniem dostatecznej ilości powietrza, czemu może towarzyszyć ucisk w krtani. Problemy nie są silniejsze w trakcie wysiłku fizycznego. Zazwyczaj chorzy nie mają zmienionego rytmu oddechu, choć dla nerwicy charakterystyczne bywa nieregularna zmiana częstotliwości i głębokości oddechów. Osoby z nerwicą często dodatkowo podkreślają, że co jakiś czas odczuwają kłucie w sercu, wrażenie zimna i mają  problemy ze spaniem.

Duszność i nerwica są poważnymi chorobami, które należy zdiagnozować u lekarza pierwszego kontaktu. Nie można uważać, że to tylko stres, ponieważ nieleczona choroba może trwać przez wiele lat, nasilać się i powoli wyniszczać organizm. Na szczęście stosowanie zarówno odpowiednich leków, jak i terapii psychologicznych daje bardzo dobre efekty lecznicze.

 

Źródła:

  1. Czytelnia Medyczna, http://www.czytelniamedyczna.pl/567,duszno.html, data dostępu: 17.07.2018r.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się