loader

Inhalacja solą fizjologiczną - zalety, zalecenia i przeciwwskazania

Dla wielu osób ta sprawa jest traktowana zupełnie pobłażliwie, jednak jeśli jesteś rodzicem z całą pewnością wiesz jak dużym problemem okazuje się być zapchany nos u dziecka. Kłopoty z oddychaniem, jedzeniem, zaburzenia snu i przy okazji niepotrzebny stres i frustracja to często jedynie wierzchołek góry lodowej. Na szczeście istnieje prosty i zarazem skuteczny sposób, aby przynieść pomoc i skuteczne ukojenie - sól fizjologiczna w ampułkach, to produkt dostępny w każdej aptece, za niewielkie pieniądze. Stosowana podczas nebulizacji oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej w nich wydzieliny, rozrzedza ją oraz nawilża śluzówkę.

Nebulizacja solą fizjologiczną na katar i kaszel

Inhalacja z soli fizjologicznej, to doskonałe uzupełnienie kuracji leczniczej przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, ale również najlepszy sposób na to, by zapobiec pierwszym objawom infekcji. Kiedy roztwór soli dostaje się do układu oddechowego, dochodzi do rozluźnienia zalegającej wydzieliny i odetkania zapchanego noska. W przypadku mokrego kaszlu, nebulizacja ułatwia odksztuszanie. Nawilżenie śluzówki powoduje zaś zmniejszenie bólu gardła, a także łagodzi suchy kaszel.

Przeciwwskazania przy nebulizacji soli fizjologicznej 

Głównym przeciwwskazaniem do tego, by móc stosować dziecku inhalacje z soli, jest nadwrażliwość na chlorek sodu. Dodatkowo nie zaleca się inhalacji z soli w przypadku gruźlicy, ropnego zapalenia zatok, bądź migdałków, krwotoków z górnych dróg oddechowych, czy wysokiej gorączki (1).

Jak wykonać inhalację solą fizjologiczną?

Podczas leczenia chorób układu oddechowego, lekarz może zalecić indywidualną dawkę i częstotliwość stosowania. Sól fizjologiczna, niejednokrotnie stanowi dodatek do wielu leków podawanych wziewnie, celem rozcieńczenia roztworu.

Jeśli stosujemy samą sól, możemy ją podać 2-3 razy dziennie, nawet u niemowląt. Jest ona bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych (2).

Pamiętaj, że ampułki z chlorkiem sodu są jałowe, czyli wolne od jakichkolwiek drobnoustrojów. Jałowość ta utracona zostaje z chwilą otwarcia zbiorniczka, dlatego są one jednorazowe, nie wolno przechowywać ich po otwarciu dłużej niż 24h.   

A WIĘC CZY WARTO?

Inhalacje z soli fizjologicznej dla dziecka, to doskonały sposób na to, by ulżyć maluchowi gdy męczy go uporczywy katar, czy kaszel, a także zapobiec rozwojowi niechcianej infekcji. Warto jednak przekonać malucha do tego typu zabiegów, bo dzięki nim może on uniknąć długiej choroby, niesmacznych syropów, a czasem nawet pobytu w szpitalu. 

 

źródła:

1. https://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/14/6895-inhalacje---w-jaki-sposob-i-czym-inhalowac-dziecko

2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/118665,inhalowanie-dziecka-sola-fizjologiczna

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się