loader

Inhalacja solą fizjologiczną - zalety, zalecenia i przeciwwskazania

Wiele osób traktuje tę sprawę pobłażliwie, jednak jeśli jesteś rodzicem z całą pewnością wiesz jak dużym problemem okazuje się być zapchany nos u dziecka. Kłopoty z oddychaniem, jedzeniem, zaburzenia snu, niepotrzebny stres i frustracja to często jedynie wierzchołek góry lodowej. Na szczęście istnieje prosty sposób, by przynieść ukojenie. Sól fizjologiczna w ampułkach stosowana podczas nebulizacji oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej w nich wydzieliny, rozrzedza ją oraz nawilża śluzówkę przez co stanowi skuteczne wsparcie przy leczeniu kaszlu i kataru. Dodatkowo jest to produkt dostępny w każdej aptece, za niewielkie pieniądze.

Nebulizacja solą fizjologiczną na katar i kaszel

Inhalacja z soli fizjologicznej, to doskonałe uzupełnienie kuracji leczniczej przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, ale również bardzo dobry sposób, aby zapobiec pierwszym objawom infekcji. Kiedy roztwór soli dostaje się do układu oddechowego, dochodzi do rozluźnienia zalegającej wydzieliny i odetkania zapchanego nosa. W przypadku mokrego kaszlu, nebulizacja ułatwia odksztuszanie zaś nawilżenie śluzówki powoduje zmniejszenie bólu gardła oraz łagodzi suchy kaszel.

Przeciwwskazania przy nebulizacji soli fizjologicznej 

Głównym przeciwwskazaniem do tego, by móc stosować dziecku inhalacje z soli, jest nadwrażliwość na chlorek sodu. Dodatkowo nie zaleca się inhalacji z soli w przypadku gruźlicy, ropnego zapalenia zatok, bądź migdałków, krwotoków z górnych dróg oddechowych, czy wysokiej gorączki (1).

Jak wykonać inhalację solą fizjologiczną?

Sól fizjologiczna jest jedą z bardziej popularnych substancji używanych podczas nebulizacji. Jest środkiem bezpiecznym, skutecznym i można aerozolizować ją ją przy pomocy nebulizatora membranowego. Zwróćmy jednak uwagę, że w przypadku korzystania z nebulizatora Air Pro zaleca się korzystanie soli fizjologicznych o stężeniu NaCl 0.9%. Warto wiedzieć, że niektóre preparaty z roztworem soli fizjologicznej w swoim składzie zawierają kwas hialuronowy, który nie jest polecany podczas korzystania z nebulizatorów membranowych, ponieważ może powodować zapychanie się membrany urządzenia a nawet jej pęknięcie. 

Dodatkowo sól fizjologiczna może występować w stężeniach hipertonicznych 3% i 6%. Również i takie preparaty nie są rekomendowane do stosowania w nebulizatorach membranowych/siateczkowych, dlatego pamiętaj aby przed zastosowaniem preparatu sprawdzić jego skład. 

Jak wykonać inhalację solą fizjologiczną?

Podczas leczenia chorób układu oddechowego, lekarz może zalecić indywidualną dawkę i częstotliwość stosowania. Sól fizjologiczna, niejednokrotnie stanowi dodatek do wielu leków podawanych wziewnie, celem rozcieńczenia roztworu. Jeśli stosujemy samą sól, możemy ją podać 2-3 razy dziennie, nawet u niemowląt.  Aby przeprowadzić nebulizację:

  1. Odkręć pokrywkę nebulizatora Air Pro
  2. Wlej do pojemnika sól fizjologiczną
  3. Zakręć pokrywkę
  4. Przyłóż maskę do ust i upewnij się, że szczelnie przylega. 
  5. Włącz urządzenie i głęboko oddychaj przytrzymując powietrze w płucach na ok. 2-3s
  6. Migające światło przycisku oraz brak pary wskażą na koniec sesji nebulizacyjnej.

Po sesji nebulizacyjnej pamiętajmy o dokładnym umyciu i zdezynfekowaniu nebulizatora, co nie powinno zająć dłużej niż 5min. Wystarczy przygotować pół szklanki ciepłej wody z łyżeczką octu, zdjąć głowicę z korpusu i wrzucić ją do przygotowanego roztworu a następnie pozostawić do odmoczenia na ok 3min. Po wyjęciu głowicy z wody pozostawić ją do samoczynnego wyschnięcia lub delikatnie przetrzeć gazikiem. To o czym również warto wiedzieć to fakt, że ampułki z chlorkiem sodu są jałowe jednak zostaje ona utracona wraz z otwarciem zbiorniczka, dlatego są one przeznaczone do jednorazowe użytku i nie wolno przechowywać ich po otwarciu dłużej niż 24h.   

A WIĘC CZY WARTO?

Inhalacje z soli fizjologicznej dla dziecka, to doskonały sposób na to, by ulżyć maluchowi, gdy męczy go uporczywy katar czy kaszel, a także zapobiec rozwojowi niechcianej infekcji. Warto przekonać malucha do tego typu zabiegów, ponieważ w łatwy sposób możemy ulżyć mu podczas schorzeń górnych dróg oddechowych np. podczas przeziębienia oraz skrócić czas potrzebny na powrót do pełni sił.  

 

źródła:

1. https://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/14/6895-inhalacje---w-jaki-sposob-i-czym-inhalowac-dziecko

2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/118665,inhalowanie-dziecka-sola-fizjologiczna

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się