loader

Na co zwrócić uwagę przed zakupem nebulizatora dla dziecka?

Dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli bardzo często zapadają na różne choroby górnych dróg oddechowych. Lekarze najczęściej w takim przypadku przepisują inhalacje solą fizjologiczną lub lekami, takimi jak sterydy, dlatego wielu rodziców staje przed dylematem, jaki nebulizator dla dziecka będzie najlepszy?

Polecany nebulizator dla dzieci – opinie lekarzy

Pediatrzy polecają swoim pacjentom nebulizatory zgodne z rekomendacjami odnoszącymi się do przewlekłego leczenia inhalacyjnego dzieci w wieku poniżej 4 lat. Rodzice maluchów powinni zaopatrzyć się w nebulizatory ciśnieniowe, posiadające komorę inhalacyjną z maseczką twarzową. Dopuszczalne są też nebulizatory z małą maską twarzową (1).

Maska twarzowa czy ustnik? – jaką końcówkę inhalatora wybrać?

Kupując nowy nebulizator, zwróć uwagę na dostępne końcówki. Może to być maska twarzowa o różnych rozmiarach lub ustnik.
Pamiętaj jednak, że rekomendowane jest aby dzieci do 3 roku życia były nebulizowane przy użyciu dobrze dopasowanej maski z mikrootworkami. Zaś starsze dzieci oraz dorośli, przy użyciu ustnika. (1).

 

Najwazniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze nebulizatora 

Spośród wielu dostępnych urządzeń najważniejsze z perspektywy rodziców będą następujące cechy nebulizatorów:

1. Możliwość nebulizacji większości popularnych leków 

2. Cicha praca - zwłaszcza, gdy sesja nebulizacyjna odbywa się w nocy 

3. Bezpieczeństwo! - zwróćmy uwagę, że nie wszystkie urządzenia pozwalają na nebulizację leków bez zmian ich właściwości. Popularne nebulizatory pneumatyczno-tłokowe na przykład oziębiają substancję, zaś nebulizatory ultradźwiękowe podgrzewają ją. 

4. Mobilność

5. Dodatkowo pamiętajmy o stosunku prękości nebulizacji do wielkość depozycji substancji aktywnej w płucach - pozwoli nam to określić realną efektywność urządzenia 

 

Zalety stosowania nebulizatorów u dzieci i dorosłych

Stosowanie inhalatorów dla dzieci i dorosłych jest bardzo dobrą metodą leczenia, ponieważ pozwala podać duże dawki leku i łączyć je z innymi preparatami. Nebulizatory bardzo często są wykorzystywane do inhalacji samą solą fizjologiczną, która doskonale nawilża układ oddechowy i ułatwia oddychanie, przez co jest pomocniczo stosowana w różnego rodzaju infekcjach górnych dróg oddechowych (1).

Inhalacje dzieci – ważne informacje

Przed podaniem jakiegokolwiek leku w postaci inhalacji należy dokładnie zapoznać się z ulotką. Trzeba pamiętać, że niektóre leki, jak np. sterydy, wymagają przemycia twarzy, gardła i języka dziecka po nebulizacji. Jeśli rodzice to zaniedbają, to można w ten sposób doprowadzić do rozwoju grzybiczych zmian w obrębie jamy ustnej. Lekarze zalecają przemycie twarzy i spojówek oraz wykonanie dokładnej higieny jamy ustnej po każdorazowej inhalacji.

 

Źródła:

 

  1. Medycyna Praktyczna – pediatria, dr n. med. Grażyna Durska, https://pediatria.mp.pl/lista/119235,techniki-inhalacyjne-u-dzieci, data dostępu: 18.07.2018r.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się