loader

Najczęściej zadawane pytania - techniki nebulizacji, terapia

Z uwagi na wiele wiadomości dotyczących procesu nebulizacji, spraw związanych z procesem terapii oraz samego urządzenia stworzyliśmy listę najczęściej pojawiających się pytań z odpowiedziami, w których wyjaśniamy nurtujące Was kwestie. Lista będzie uzupełniona na bieżąca zarówno w oparciu o Wasze e-maile jak i tematy pojawiające się podczas konsultacji u specjalistów współpracujących z portalem HealthIn. 

TECHNIKI NEBULIZACJI

 

Mama 5-letniej Oli: Moja koleżanka zwróciła mi uwagę, że córka powinna używać w nebulizatorze ustnika zamiast maseczki. Czy to prawda?

 - Tak, dzieci powyżej 3 roku życia powinny stosować ustnik.

Mama Franka: Mój 13 miesięczny syn w trakcie używania naszego nebulizatora płacze i wyrywa się. Nie jestem w stanie utrzymać go przez 10 minut. Czy takie inhalowanie ma sens?

- W czasie płaczu skuteczność inhalacji jest mniejsza. Są dwa rozwiązania. Jeśli główna przyczyną niepokoju syna jest dźwięk nebulizatora oraz czas trwania inhalacji nebulizator siateczkowy będzie doskonałym rozwiązaniem (cicha praca i 2-3 minutowa inhalacja). Alternatywą jest zastosowanie komory inhalacyjnej z odpowiednimi lekami.

 

 

TERAPIA

 

Marta J. : Oboje z mężem chorujemy na astmę od wielu lat. Nasza jedynaczka jest okazem zdrowia. Boję się, jednak że odziedziczy po nas astmę. Czy powinnam zgłosić się do specjalisty z  córką? 

- Jeśli u córki nie występują nawracające zapalenia oskrzeli, incydenty suchego kaszlu, a tym bardziej znane Państwu objawy duszności czy świszczącego oddechu aktualnie nie wymaga konsultacji specjalistycznej.

Tata 4-letniego chłopca z podejrzeniem astmy oskrzelowej: Czy w Air Pro możliwe jest mieszanie dwóch leków?

- Jeśli syn dobrze współpracuje w trakcie nebulizacji preferowane jest osobne podawanie leków. Natomiast dopuszczalne jest łączenie niektórych leków np. leku rozszerzającego oskrzela i glikokortykosteroidu celem skrócenia czasu nebulizacji.

Mama 5-letniego Igora: Czasami po inhalacjach ze sterydu mój syn ma chrypkę, która mija tego samego dnia. Czy powinnam z tym zgłosić sie do lekarza? 

-Chrypa może sę pojawić , pomimo prawidłowej tchniki inhalacji.Należy pamietać jednak o przemywaniu twarzy wodą po zakoczeniu inhalacji oraz przemywaniu wodą skóry twarzy oraz płukaniu jamy ustnej.

Aurelia K: Czy leki można rozcieńczać solą fizjologiczną. Słyszę różne opinie, niektórzy do każdego leku używają 0,9%NaCl, bo tak im zalecono.

- Rozcieńczanie solą fizjologiczną spowoduje przede wszystkim zmniejszenie stężenia leku podstawowego, a ponadto wydłużenie czasu nebulizacji, dlatego leków stosowanych w leczeniu astmy oskrzelowej nie rozcieńczamy.

Mama 2 -latka: Czy mogę inhalować syna w czasie snu?

- Jeśli dziecko nie współpracuje w trakcie nebulizacji dopuszczalne jest inhalowanie przez sen.

Tomasz Z. : Czy można inhalować się innym sterydem np. Hydrocortisonem?

- Zdecydowanie nie. Leków używa się zgodnie z ich przeznaczeniem.

 

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się