loader

Czy można nebulizować dziecko podczas snu ?

Trudno wyobrazić sobie leczenie chorób dróg oddechowych, takich jak alergia, astma, kaszel, czy nawet uciążliwy katar, bez nebulizacji. Przyjmowanie roztworu leku bezpośrednio do płuc i oskrzeli ma niezwykle szybkie działanie, dlatego jest tak często polecaną formą podania leku.  

Nebulizacja jest zabiegiem, podczas którego wraz z powietrzem wdychany zostaje roztwór leku, ziołowego naparu lub olejków eterycznych wprost do dróg oddechowych. Lek w nebulizatorze przekształca się z płynu w mgiełkę i w tej postaci dostaje się do płuc chorego.

Nebulizacja dziecka

Dla rodziców, konieczność posiadania nebulizatora jest niemal tak samo oczywista jak w przypadku termometru. W zasadzie każda infekcja, której towarzyszy katar, czy kaszel, może być leczona także za pomocą nebulizacji. Jeśli lekarz sam nie przepisze preparatów wziewnych, warto jest o nie zapytać. Nawet inhalacja czystym roztworem soli fizjologicznej ma już pozytywne działanie, nawilża śluzówkę, odtyka zapchany nosek, rozrzedza zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej jest się jej pozbyć.

Rodzaje leków do nebulizacji

Wyróżnia się 3 rodzaje leków podawanych podczas nebulizacji:

  •  glikokortykosteroidy - łagodzą stan zapalny oskrzeli 

  •  bronchodilatatory - rozkurczają oskrzela, stosowane podczas napadu duszności

  •  mukolityki - rozrzedzają wydzielinę, ułatwiają jej odkrztuszanie

Nebulizacja podczas snu

Poprawna nebulizacja wcale nie wymaga pełnej świadomości chorego podczas jej wykonywania. W przypadku niektórych dzieci, głęboki sen jest jedynym momentem, by przeprowadzić inhalację bez stresu i głośnych protestów. Zdarza się, że maluch boi się hałasującego urządzenia, nie lubi uczucia chłodnej mgiełki na swojej twarzy lub zwyczajnie się nudzi i nie sposób przekonać go książeczką, zabawką, ani kreskówką. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może się okazać nebulizacja podczas snu. Wyjątek stanowią mukolityki, szczególnie podczas odpoczynku nocnego. Obowiązuje tu taka zasada jak w przypadku wszystkich innych leków wykrztuśnych, czyli podajemy je tylko do godziny 17:00. (3)

Jeżeli przypadłością naszego dziecka jest astma, bądź nawracające infekcje prowadzące do duszności, zdarza się, że atak występuje w środku nocy. Słychać, że dziecko ma trudności w oddychaniu, rzęzi, charczy. Nie ma wówczas konieczności wybudzania go, wystarczy szybka inhalacja podczas snu, dzięki której oddech wróci do normy.

O czym pamiętać inhalując dziecko przez sen?

Ważnym jest, aby maseczka idealnie przylegała do buzi śpiącego dziecka i lek został podany w całości, zgodnie z zaleceniami oraz tym jak powinna przebiegać każda poprawna nebulizacja.

 

W przypadku starszego dziecka, którego nie chcemy wyjmować z łóżka, należy zwrócić uwagę na to, czy konstrukcja nebulizatora pozwala na swobodne odwrócenie maseczki tak, by można było ją ustawić we właściwy sposób, bez zmiany pozycji zbiorniczka z lekiem.

 

Możliwość przeprowadzenia inhalacji podczas snu dziecka, to zbawienie dla niejednego rodzica. Gdy maluch z całą stanowczością odmawia leczenia, które jest dla niego absolutnie konieczne, trudno poradzić sobie z emocjami. Te natomiast nikomu nie są potrzebne, gdy powinniśmy skupić się na zupełnie czymś innym.

 

Źródła:

(1) https://pediatria.mp.pl/lista/67839,inhalacje-kiedy-warto-je-robic-i-dlaczego

(2) https://wylecz.to/uklad-oddechowy/skurcz-oskrzeli/

(3) https://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/wykrztus-to-leki-mukolityczne

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się