loader

Nebulizatory pneumatyczno-tłokowe – wady i zalety

Nebulizator (inhalator) pneumatyczno-tłokowy to urządzenie, które wykorzystuje przepływ sprężonego gazu w celu rozproszenia (aerolizacji) roztworu, w którym są rozpuszczone substancje czynne. Wytwarzające się przy nagłym rozprężeniu gazu podciśnienie zasysa ciecz z naczynia nebulizatora w obszar dyszy. Z dyszy ciecz jest porywana przez strumień gazu o dużej prędkości i rozrywana na drobne kropelki. Konstrukcja urządzenia sprawia, że jedynie najmniejsze z uzyskanych cząstek opuszczają nebulizator jako frakcja leczniczego aerozolu (1, 2).

 

W przypadku stosowania nebulizatora pneumatyczno-tłokowego nie jest wymagana znajomość specjalnych technik inhalacyjnych, które pomagają uzyskać najlepszy efekt leczenia. Jednak przez stosunkowo duże rozmiary i konieczność sprzężenia ze sprężonym gazem lub sprężarką elektryczną, konwencjonalne nebulizatory pneumatyczno-tłokowe nie są urządzeniami kompaktowymi. Dodatkowo, w porównaniu do innych aparatów nebulizacyjnych charakteryzują się małą wydajnością i niskim stopniem dostarczenia substancji leczniczej do miejsca docelowego. Czas leczenia z wykorzystaniem nebulizatorów pneumatyczno-tłokowych jest znacznie dłuższy, niż w przypadku nebulizatora typu MESH czy inhalatora pMDI lub DPI (3).

 

Współcześnie, w terapii inhalacyjnej, jeśli używa się nebulizatora pneumatyczno-tłokowego, to zwykle w towarzystwie dodatkowych urządzeń i akcesoriów, których zadaniem jest zmniejszenie strat powstałych wskutek ciągłej pracy (aerolizacji) nebulizatora. Jednak każde opcjonalne oprzyrządowanie dodatkowo komplikuje system i proces inhalacyjny, co tylko utrudnia leczenie i powoduje zagrożenie, że terapia nie będzie skuteczna (3).

 

Nebulizatory pneumatyczno-tłokowe – zalety:

 • nie wymagają od chorego koordynacji wdechu z uwolnieniem dawki leku,
 • skuteczne przy normalnym oddychaniu,
 • możliwość podawania dużych dawek leków,
 • możliwość modyfikacji dawki,
 • brak uwalniania freonów,
 • możliwość jednoczesnego podawania tlenu,
 • nie ma strat leku w czasie wydechu (w przypadku aparatów aktywowanych wdechem) (2).

Nebulizatory pneumatyczno-tłokowe – wady:

 • trudne do przenoszenia,
 • konieczność dostępu do źródła gazu pod ciśnieniem,
 • długi czas inhalacji,
 • konieczność czyszczenia aparatu,
 • możliwość skażenia,
 • niemożność podawania wszystkich substancji (nie wszystkie leki dostępne w postaci roztworu),
 • konieczność przygotowywania aparatu przed użyciem,
 • zmienna wydajność (2).

 

Przy dopasowywaniu inhalatora do konkretnego użytkownika nie ma jednego określonego schematu działania. Każdy typ urządzenia posiada swoje zalety oraz wady. Przez to, że nebulizatory pneumatyczno-tłokowe pojawiły się na rynku najwcześniej, są dziś najbardziej dostępne. Jednak najkorzystniejsze ogólne właściwości charakteryzują nebulizator membranowy z wibrującą siatką typu MESH.

 

Wybierając odpowiedni dla siebie nebulizator warto zapoznać się z różnymi dostępnymi na rynku typami urządzeń. Aparat powinien być dostosowany do wieku pacjenta, ciężkości choroby, rodzaju podawanych leków. Ważna jest też dostępność dodatkowych lub zapasowych elementów konstrukcji nebulizatora oraz łatwość czyszczenia. Zupełnie inne aparaty do inhalacji stosuje się u małych dzieci (kwestia relacji między wydatkiem nebulizatora a objętością oddechową i torem oddychania dziecka), inne u dorosłych czy u osób źle współpracujących (kwestia koordynacji fazy wdechu z pracą nebulizatora) (2).

 

Przypisy:

 1. Dugernier J, Ehrmann S, Sottiaux T, et al. Aerosol delivery during invasive mechanical ventilation: a systematic review. Critical Care 2017;21.
 2. Karolewicz B, Pluta J, Haznar D. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farmacja Polska. 2009;65(4):291-304.
 3. Dolovich MB, Dhand R. Aerosol drug delivery: developments in device design and clinical use. Lancet 2011;377(9770):1032-45.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się