loader

Poprawna nebulizacja krok po kroku

Nebulizacja krok po kroku: nebulizacja zamienia lekarstwo z płynu w parę. Dzięki temu lek łatwiej dostaje się do płuc. Nebulizatory są w szczególności efektywne w dostarczaniu leków na astmę niemowlętom i małym dzieciom oraz każdemu, kto ma problem z użyciem inhalatora. 

Użycie nebulizatora jest również wygodne, kiedy potrzeba dostarczyć większej dawki leku. Leczenie nebulizatorem często nazywa się „terapią oddechową”. Wiele leków, zarówno tych szybko działających, jak i do regularnego stosowania, można używać z nebulizatorem. [1]

Dowiedz się co nieco o tym intrygującym urządzeniu, jak się nebulizować i jak wygląda poprawna nebulizacja.

Jak działa nebulizator membranowy? [3]

Kiedy masz podrażnioną skórę, jest ona sucha, zaczerwieniona i swędząca. Pomaga wtedy zastosowanie kojącego balsamu bezpośrednio na ranę. Analogicznie, kiedy przewody oddechowe w płucach są w stanie zapalnym, poprawna nebulizacja jest jedynym sposobem na bezpośrednie podanie leku.

W jakich chorobach wykorzystuje się nebulizację? 

Nebulizację wykorzystuje się w astmie, ale również w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), mukowiscydozie i innych chorobach układu oddechowego.

W jakich formach występują nebulizatory membranowe? [1]

Nebulizatory membranowe występują w wersji do używania w domu i w podróży. Domowe nebulizatory są większe i muszą być podłączone do gniazdka elektrycznego. Przenośne nebulizatory działają na baterie lub mogą być podłączone do ładowarki samochodowej. Mniejsze, przenośne urządzenia są niewiele większe od talii kart. Z tego powodu można je nosić w torebce, teczce czy plecaku i korzystać z nich gdziekolwiek i kiedykolwiek jest to potrzebne. 

Nebulizacja krok po kroku. Jak się nebulizować? [4]

 

 1. Umyj dokładnie ręce (wodą z mydłem, myjąc przez 20 sekund, wycierając ręce jednorazowym ręcznikiem i tym ręcznikiem zakręcając odpływ wody).
 2. Upewnij się, że wszystkie części nebulizatora są czyste.
 3. Wlej preparat do pojemnika. Jeśli musisz go sama rozcieńczyć, odmierz składniki i umieść je w pojemniku.
 4. Podłącz ustnik lub maskę.
 5. Umieść ustnik w jamie ustnej i zamknij usta wokół niego. Jeśli korzystasz z maski zabaj, by szczelnie przylegała, nie pozostawiając żadnych szczelin.
 6. Naciśnij włącznik i upewnij się, czy z nebulizatora wydobywa się mgiełka z lekiem. 
 7. Powoli rób wdechy i wydechy, dopóki lek się nie skończy. 
 8. Utrzymuj urządzenie w pozycji pionowej. 

 

W jaki sposób mogę czyścić nebulizator membranowy? [4]

Nebulizator powinien być myty po każdym użyciu zgodnie z instrukcją i dezynfekowany przy zmianie leku. Przestrzegaj zaleceń lekarza i ulotki dołączonej do urządzenia, aby mieć pewność, że nie wdychasz szkodliwych zarazków.

Dezynfekcja nebulizatora membranowego:

 1. Zdejmij części, które można odłączyć (ustnik i pojemnik na lek).
 2. Namocz je w roztworze, który polecił lekarz bądź producent urządzenia lub w mieszaninie: jedna cześć białego octu na trzy części gorącej wody.
 3. Pozostaw części w roztworze na jedną godzinę lub na tyle długo, ile wskazuje instrukcja nebulizatora.
 4. Wyjmij zdezynfekowane części i pozwól im wyschnąć na powietrzu. 

Korzystanie z nebulizatora membranowego jest łatwym sposobem na dostarczenie organizmowi nawet paru różnych leków jednocześnie. Będzie szczególnie przydatne w trakcie ataku astmy, bo nie potrzeba głębokich oddechów, aby leki się wchłonęły. Korzystanie z niego wymaga dyscypliny w kwestii czystości, ale mycie i dezynfekcja jest prosta i nie zajmuje dużo czasu.

 

Literatura:

[1] D. Brennan „Nebulizers: Home and Portable” Link do publikacji: https://www.webmd.com/asthma/guide/home-nebulizer-therapy#1

[2] N. Collins „Nebulizer therapy in cystic fibrosis: an overview” Link do publikacji: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2711853/

[3] J. Bottrell „How to Properly Take a Breathing Treatment” Link do publikacji: https://www.healthcentral.com/article/how-to-properly-take-a-breathing-treatment

[4] S.R. Sampson ”Using a Nebulizer” Link do publikacji: https://www.healthline.com/health/asthma-nebulizer-machine

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się