loader

Porównanie nebulizatorów - czyli wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem urządzenia nebulizującego

W leczeniu chorób wymagających nebulizacji niezwykle ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniej substancji leczniczej, która najszybciej “poradzi sobie” z chorobą. Jednak, aby nebulizacja była skuteczna, należy pamiętać o doborze odpowiedniego aparatu, zgodnie  z przeznaczeniem i charakterystyką stosowanych leków oraz zdolności inhalacyjnych samego chorego.

 

Odpowiednio dobrany nebulizator jest niezbędny, aby leczenie za pomocą nebulizacji było skuteczne. Oczywiście, skuteczność leczenia zależy od wielu aspektów. Efektywność terapii zależy przede wszystkim od doboru odpowiedniej kompozycji oraz dawki substancji leczniczej, która będzie skuteczna dla konkretnego charakteru i stopnia zaawansowania choroby (lub) współistnienia innych jednostek chorobowych. Niezwykle ważny jest też sam proces nebulizacji. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że leczenie może być skuteczne.  

 

Przeczytaj również:  Poprawna nebulizacja krok po kroku

 

Porównanie różnych typów nebulizatorów

Porównanie właściwości oraz różnych fizykochemicznych parametrów wybranych typów nebulizatorów: pneumatyczno-tłokowego, ultradźwiękowego oraz membranowego typu MESH (1).

 

Specyfikacja techniczna

typ urządzenia

pneumatyczno - tłokowy

ultradźwiękowy

MEMBRANOWY np. Air Pro

Źródło zasilania

Zasilanie elektryczne

Zasilanie elektryczne

Zasilanie elektryczne

Mobilność

Ograniczona

Ograniczona

Przenośny

Czas leczenia

Długi

Średni

Krótki 

Wydajność

Niski

Wysoki

Najwyższy

Objętość martwa

0.8-2.0 mL

Zmienna

≤0-2 mL

 

 

Właściwości preparatu

typ urządzenia

pneumatyczno - tłokowy

ultradźwiękowy

membranowy np. Air Pro

Temperatura

Ulega zmniejszeniu

Ulega zwiększeniu

Nieznaczna zmiana

Stężenie

Ulega zwiększeniu

Zmienne

Nieznaczna zmiana

Czyszczenie

Po każdym użyciu

Po wielokrotnym użyciu

Po każdym użyciu

 

Jak wybrać odpowiedni inhalator?

Wybór odpowiedniego nebulizatora zależy od bardzo wielu czynników. Są to np.:

  • stan zdrowia oraz wiek pacjenta, czyli cechy wpływające bezpośrednio na same zdolności inhalacyjne chorego,

  • rodzaj podawanych leków związany ze zdiagnozowaną jednostką chorobową lub lokalizacją receptorów stanowiących miejsce działania danej cząsteczki leczniczej,

  • postaci farmaceutycznej substancji leczniczych warunkującej wysoką skuteczność (suchy proszek, kapsułka, roztwór bądź zawiesina),

  • czas podawania leku(ów) – inhalacji,

  • warunków, w których dana nebulizacja ma zostać wykonana – wygoda zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych,

  • preferencje pacjenta.

 

Przy terapii wziewnej nie ma jednego uniwersalnego postępowania, a każdy z wymienionych urządzeń posiada swoje zalety oraz wady. Najpopularniejsze są najstarsze nebulizatory pneumatyczno-tłokowe. To przez lata było jedyne rozwiązanie gwarantujące skuteczną i powtarzalną nebulizację substancji leczniczych stosowanych w schorzeniach dróg oddechowych. Innym ciekawym rozwiązaniem jest nebulizator ultradźwiękowy, jednak ze względu na wspomnianą już wcześniej niewielką wydajność wobec licznych leków w formie zawiesin czy roztworów stosowanych w stanach skurczowych dróg oddechowych, jego zastosowanie jest dziś ograniczone.

 

 

Spośród wymienionych wyżej różnych typów nebulizacji (nebulizatorów) najkorzystniejsze właściwości charakteryzują nebulizator membranowy z wibrującą siatką typu MESH. Jak wykazano  w tabeli jego niewątpliwą zaletą jest wysoka mobilność oraz wydajność pozwalająca na wykonanie stosunkowo krótkiego procesu inhalacji w niemalże każdych warunkach, bez względu na dostępność zasilania elektrycznego (dzięki niezależnemu źródłu zasilania). Aparat jest łatwy w obsłudze, cichy i poręczny, umożliwiając przeprowadzenie procesu nebulizacji pod różnym kątem, co szczególnie wydaje się być przydatnym u niemowląt i małych dzieci. Ten typ nebulizacji w porównaniu do pozostałych (pneumatyczno-tłokowego oraz ultradźwiękowego) zapewnia wysoki poziom stabilności farmaceutycznej leku, gdyż nie zmienia on zasadniczo temperatury ani stężenia podawanej postaci leku.

Przenośne systemy do nebulizacji, jak wspomniany membranowy MESH, cechuje wysoka sprawność dostarczania aerozolu, zarówno u pacjentów dorosłych jak i dzieci. Takie rozwiązanie pozwala zredukować zużycie leku, zwiększając przy tym jego efektywność. To skraca czas niezbędnej farmakoterapii. Wysoka jakość procesu nebulizacji to nie tylko szybszy powrót do zdrowia, ale także komfort pacjenta, którego nie dawało mu żadne z dotychczas stosowanych rozwiązań nebulizacji.

 

Przypisy:

  1. Dugernier J, Ehrmann S, Sottiaux T, et al. Aerosol delivery during invasive mechanical ventilation: a systematic review. Critical Care 2017;21.
  2. Karolewicz B, Pluta J, Haznar D. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farmacja Polska. 2009;65(4):291-304.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się