loader

Najczęstsze przyczyny braku rezultatów w terapii wziewnej u małych dzieci.

1. Źle dobrana maseczka 

Badania nad procesem nebulizacji dowodzą, że główną przyczyną braku rezultatów terapeutycznych u dzieci poddanych tej metodzie jest źle dobrana maseczka. Maska, która nie przylega do twarzy dziecka w sposób właściwy tworzy mikroszczeliny, przez które wydostaje się areozol. W takim przypadku lek zamiast zostać zdeponowany w odpowiednim miejscu dolnych dróg oddechowych zostaje wypuszczony poza układ oddechowy. 
Na przykładzie poniższego rysunku możemy zaobserwować, gdzie docierają cząsteczki leku w wyniku nebulizacji przy użyciu nebulizatora pneumatyczno-tłokowego z nieodpowiednio dobraną do twarzy dziecka maseczką.  

Dodatkowo sama budowa maseczki ma znaczący wpływ na prawidłowe przyjęcie dawki leku.
Maski wyposażone w duże dziury również uwalniają znaczne ilości aerozolu na zewnątrz, przez co następuje utrata leku.  Najbardziej korzystne są maseczki, z minimalnymi otworami pozwalającymi jedynie na zaczerpnięcie powietrza bądź maseczki z aktywnymi otworami dolotowymi, które otwierają się jedynie w momencie wydechu.
  

2. Stan emocjonalny dziecka

Drugim niezwykle istotnym aspektem jest stan emocjonalny dziecka poddanego procesowi nebulizacji.
Jak przedstawiają badania, nebulizacja u dziecka, które jest niespokojne np. płacze, powoduje utratę leku poprzez osadzenie się substancji w miejscach takich, jak błonia śluzowa jamy ustnej lub wręcz przedostanie się leku do żołądka.
Na poniższym rysunku możemy zaobserwować jak przedstawia się depozycja leku w organizmie u dziecka wykonującego nebulizację przy użyciu urządzenia pneumatyczno-tłokowego, gdzie nebulizacja została przeprowadzona w trakcie płaczu dziecka.   

Warto pamiętać, że rekomendowane jest aby dzieci do 3 roku życia były nebulizowane przy użyciu dobrze dopasowanej maski z mikrootworkami. Zaś starsze dzieci oraz dorośli, przy użyciu ustnika. 

 

Przeczytaj również: Czy można nebulizować dziecko podczas snu?

 

Źródła:

  1. Karen G. Schüepp, Sunalene Devadson , Christina Roller i wsp. A complementary combination of delivery device and drug formulation for inhalation therapy in preschool children.  SWISS MED WKLY 2004; 134: 19 8-200.
     
  2. Medycyna Praktyczna – pediatria, dr n. med. Grażyna Durska, https://pediatria.mp.pl/lista/119235,techniki-inhalacyjne-u-dzieci, data dostępu: 18.07.2018r.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące chorób układu oddechowego? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Od teraz kontakt ze specjalistą jest jeszcze łatwiejszy! Nasz konsultant Healthin jest zawsze przy Tobie. Otrzymuj fachowe odpowiedzi na nurtujące Cię pytania gdziekolwiek jesteś!

Skontaktuj się